Zadania zespołu interdyscyplinarnego
Ustawa z dnia 9 marca 2023r. wprowadziła zmiany do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zmiany obowiązują od 22 czerwca 2023r., które wprowadziły m.in. obowiązek powołania nowych zespołów interdyscyplinarnych zobligowanych do opracowania i przyjęcia regulaminu określającego szczegółowe warunki funkcjonowania zespołu interdyscyplinarnego oraz tryb i sposób powoływania grup diagnostyczno-pomocowych. Ustawa rozszerza krąg osób m.in. o byłego małżonka, niezależnie od faktu zamieszkiwania z osobą stosującą przemoc. Obok przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej, ustawa wprowadza dwie kolejne formy przemocy – ekonomiczną i cyfrową. Uregulowane zostały kwestie dotyczące dzieci będących świadkami przemocy domowej, które będą traktowane jako osoby doznające tej formy agresji.
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej powołany został zarządzeniem nr 218/2023 Wójta Gminy Czernichów z dnia 15 grudnia 2023r.
W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele instytucji działających na rzecz dziecka i rodziny: m.in. przedstawiciele Oświaty, Policji, Sądu Rejonowego w Żywcu, Służby Zdrowia, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Ochrony Ofiar Przemocy Domowej wyznaczony jest na lata 2024 – 2027 i obejmuje systematyczne zbieranie informacji na temat rozmiarów zjawiska przemocy domowej, organizowanie akcji informacyjno- edukacyjnych dotyczących przemocy domowej w formie spotkań, szkoleń, dystrybucji materiałów informacyjno – edukacyjnych. Ważnym elementem Programu jest interwencja kryzysowa skierowana zarówno do osób dotkniętych przemocą domową jak i osób stosujących przemoc oraz świadczenie pomocy psychologicznej, terapeutycznej, prawnej osobom uwikłanym w przemoc domową oraz w problemy współistniejące.
Posiedzenia Zespołu Interdyscyplinarnego odbywają się nie rzadziej niż co dwa miesiące natomiast grupy diagnostyczno-pomocowe działają w celu rozwiązania problemów związanych z przemocą domową w indywidualnych przypadkach po otrzymaniu informacji o przemocy w formie Niebieskiej Karty.
Procedura „Niebieskie Karty” to procedura interwencyjno-pomocowa. Oznacza to, że łączy ona działania podejmowane przez przedstawicieli służb w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia, łamania praw członków rodziny w której dochodzi do przemocy w celu zapewnienia im doraźnego bezpieczeństwa oraz działania służące zapewnieniu im długofalowej, specjalistycznej pomocy (psychologicznej, prawnej, terapeutycznej itp.) zmierzającej do dostarczenia im mocy i sił do uwolnienia się od osoby stosującej przemoc.
Praca interdyscyplinarna pomimo pojawiających się trudności przynosi bardzo dużo korzyści. Umożliwia wymianę myśli i pomysłów, podejmowanie wspólnych wysiłków ekspertów z różnych dziedzin.