INFORMACJA ZUS

Szanowni Państwo,

na około 100 tys. dzieci nie złożono jeszcze wniosków o świadczenie 800 + na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczął się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 r.

Rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie, powinni złożyć wniosek.

Warto zrobić to jeszcze w czerwcu, bo dzięki temu wypłaty można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

Jeśli rodzice złożą wniosek po 30 czerwca, nie otrzymają już wyrównania za ten miesiąc. Prawo do świadczenia będzie przysługiwało im od momentu złożenia dokumentów, czyli wniosek złożony w lipcu będzie oznaczał wypłatę świadczenia od lipca.

Jak złożyć wniosek

Wnioski 800+ na nowy okres świadczeniowy trzeba złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem:

  • ·         PUE ZUS,
  • ·         aplikacji mobilnej mZUS dostępnej na urządzenia mobilne,
  • ·         portalu Em@ptia,
  • ·         bankowości elektronicznej, jeśli bank ma taką usługę.

Świadczenie 800+ przysługuje także obcokrajowcom zamieszkałym w Polsce:

  • ·         obywatelom UE/EFTA,
  • ·         pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z  dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

Jak sprawdzić czy złożyliśmy wniosek

Jeśli rodzic bądź opiekun dziecka nie jest pewny, czy złożył wniosek o 800+ na nowy okres, może to sprawdzić, logując się na PUE ZUS. Można tam upewnić się, czy wniosek wpłynął bez względu na to, jakim kanałem został złożony, tj. czy był wysyłany przez PUE, bankowość elektroniczną, Emp@tię czy aplikację mobilną mZUS.

W zakładce → „Rodzina 800+” w oknie „Szczegóły Twoich wniosków” można sprawdzić, nie tylko czy wniosek wpłynął do ZUS,  ale także jaki jest stan obsługi tego wniosku, np. że jest w trakcje obsługi albo że świadczenie zostało przyznane.

Informacja o przyznaniu świadczenia 800+

Po przyznaniu świadczenia przez ZUS,  rodzic lub opiekun otrzyma informację na swoim profilu na PUE ZUS – także wtedy, gdy złożył wniosek przez aplikację mobilną mZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Więcej informacji na stronie internetowej www.zus.pl pod linkiem: ZUS: duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800+ – ZUS

Kontakt z ZUS

ü  Kontakt telefoniczny z ZUS

ü  Kontakt telefoniczny do Doradców ds. ulg i umorzeń

ü  E-wizyta w ZUS

ü  E-wizyta w ZUS w polskim języku migowym

ü  Zarezerwuj telefonicznie wizytę – ZUS

Z upoważnienia Dyrektora Oddziału ZUS w Bielsku-Białej Pana Marcina Tomeckiego